2018 áprilisában Orbán Viktor elfoglalta egész Magyarországot, csak Budapest tartotta még magát, bár alaposan kiéheztetett állapotban. A választás utáni nagy népi társasjátékban, hogy mit tud még feldúlni Orbán, ha egyszer már úgyis minden az övé, könnyű volt a nyertes találat, hiszen már csak Budapest ostroma volt hátra. Budapest ostromának két jól bevált történelmi modellje van. Egyrészt lehet lőni Pestről Budát,… Read more »
Az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi szervezete, az IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) 2018. október elején tette közzé az a jelentését, amely a globális átlaghőmérséklet 1,5 Celsius fokos emelkedésének hatásaival foglalkozik és minden eddiginél sötétebb, de reális jövőképet vázol fel: ha egy évtizeden belül nem indul el az emberiség a változás útján, annak beláthatatlan következményei lesznek. A sokat emlegetett párizsi… Read more »
Olaf Scholz német pénzügyminiszter, aki korábban a foglalkoztatási tárcát vezette, illetve Hamburg szociáldemokrata polgármestere volt, hivatalba lépése után néhány hónappal hirdetni kezdte, hogy az Európai Uniónak közös munkanélküli biztosításra van szüksége, aminek kidolgozását francia kollégájával meg is kezdte. A német politikai elit – a közvélemény nagy többségével együtt – mind ez idáig ellenezte a hasonló, unión belüli transzferekhez vezető megoldásokat,… Read more »
Shakespeare-i dilemmában vergődik az Egyesült Királyság: menni vagy nem menni? A kilépés feltételeivel foglalkozó október 17–18-i EU-csúcs sem hozott új és biztató híreket a tárgyalások kimenetelére vonatkozóan. Október 20-án hatalmas, közel 700 ezer fős tüntetés követelte Londonban a 2016-os népszavazás megismétlését. A Brexit-kampányban annak idején nagyhangú brit „szuverenisták” hirdették a különállás előnyeit és ócsárolták az EU-t. Rendre kiderült azonban, hogy… Read more »
A Nagy Nemzeti Adósság hazánkban voltaképpen nem a pénzügyi eladósodásban van, hanem a történelemmel való szembenézésben. Boldogabb nemzetek bátran szembenéznek a történelmükkel, leszámolnak a múltjukkal és ezért képesek reális jövőképet felvázolni. A magyar közvélemény már évtizedek óta tipródik a rendszerváltás értékelése körül, senkinek sincs igazán bátorsága kimondani, hogy valahol utat tévesztettünk, már a rendszerváltás kezdetén. Éppen ellenkezőleg, a legfontosabb és… Read more »